Fitness & Style by Tímea Grlic

4 étel, amiről azt hiszed diétás, pedig nem az!

Mi, rutinos diétázók, már pontosan tudjuk mik azok az ételek amiket jobb kerülni a rejtett cukor vagy zsírtartalmuk miatt, azonban a laikus többség számára az alább felsorolt ételek “fogyós” fogásokként szerepelnek a fejükben, de ideje tisztába tenni, hogy mennyire nem azok! 

 

1. Gyümölcsök: szinte a csapból is az folyik, hogy az egészséges életmód szerves része a naponta nem tudom hány adag gyümölcs elfogyasztása. Az átlagember ezt elfogadja, néha meg is eszik valami idénygyümölcsöt, és azt hiszi milyen egészséges dolgot tett magáért. Még tipikusabb, ha megvesz fél kg akármit majd-zsíros és tartósítószerekkel teli-tejjel felöntött turmixot csinál belőle, és mint aki jól végezte dolgát megissza vacsira, “merazfogyós”, mit sem sejtve arról hogy az emberi szervezet naponta csak X mennyiségű gyümölcscukrot tud feldolgozni, a többit a máj nem tudja felhasználni és zsírként raktározza el. Igen, a gyümölcsöt zsírként, méghozzá a gyümölcscukor miatt. Megoldás? Mérsékeld a gyümölcsfogyasztást ha tényleg fogyni akarsz. Ne áltasd magad azzal, hogy a vitamin miatt eszed, hiszen ma már mindenkinek illik tisztában lennie azzal, hogy a zöldségek és gyümölcsök főleg rost tartalmuk miatt lehetnek hasznosak, vitamin már nem sok van bennük.

 

2. Müzliszeletek és reggelizőpelyhek: kezdő fogynivágyóknál az egyik leggyakoribb kérdés, amivel szembetalálom magam a “milyen müzlivel lehet lefogyni”. Ilyenkor szívesen verdesném a fejem a falba, hogy miért téptem a számat eddig, de lássuk be, nem mindenkinek nyílt még ki a szeme és még mindig rengetegen lobogtatják a nesztléfitnesz és hasonló agyonhájpolt termékek dobozait a kezükben hogy ők fogyiznak, pedig ha megnézi egy hozzáértő ezeknek a müzliknek az összetevőit és tápanyagtartalmát, az bizony dob egy hátast. Egy laikus természetesen csak azt látja, hogy egy karcsú női alakot tettek a dobozra, szóval akkor biztos majd jól lefogynak tőle, pedig a reggelire megevett negyed kg fehér cukor nem biztos hogy a biztos fogyás záloga. Megoldás: a jó öreg zabpehely. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy attól, hogy “fogyózol” (nem szeretem ezt a szót, de így legalább érthető) enned kell szénhidrátokat és ha nem épp edzés után vagy-amikor gyorsan felszívódó szénhidrátra van szükséged-, hanem egy napindító reggeliről beszélünk, nyugodtan lehet enni komplex, lassan felszívódó szénhidrátot, mint a zab. Energiát ad, hozzáadott cukor és zsír nélkül, nem emeli hirtelen az egekbe a vércukorszinted, és sokáig jól lakottnak érzed magad utána. 

light-foods_Fotor_Collage_Fotorb_Fotorfb

 

3. Diétás kenyerek: Ha egy kenyérre már az van írva hogy “vital” vagy “fitt”, neadjisten “nóbiápdét” a laikus azt hiszi hogy megfogta az Itsen lábát és innentől kezdve ezen  a kenyéren fog élni míg el nem éri a kívánt súlyt (természetesen laikusról beszélünk, aki azt hiszi a mérlegen lévő szám a fontos és nem a tükörben látott forma, csak az a rohadt szám a mérlegen) aztán persze visszatér a paraszt kovászos kenyérhez, amivel eredetileg is felhízlalta magát. Megoldás: a fehér lisztes kenyerekkel az a baj, hogy gyorsan emelik a vércukor szintet, ami aztán még gyorsabban lezuhan, tehát megint éhesek leszünk rövid időn belül. Ez egészségügyileg is rendkivül káros, ráadásul az alakunknak sem tesz jót. Igyekezz olyan kenyereket választani, amiket teljes kiőrlésű lisztből, rozsból, tönkölyből készítettek, esetleg zab, korpa is van benne. Mindig nézd meg az összetevőket, mert attól hogy a neve alapján “diétás” valami, még simán előfordulhat hogy az első helyen álló összetevő-és mint tudjuk, mindig minden termékben csökkenő sorrendben tüntetik fel az összetevőket-, a búzaliszt lesz, csak a hülyéket akarják átvágni a hangzatos csomagolással. 

4. Lájt termékek: “light” “fitt” “diétás” “low fat” csak néhány rendkivül csábító szó azok számára akik fogyni akarnak, és ezt nagyon jól tudják a mi marketinges barátaink is. A helyzet az, hogy ha egy kicsit is értesz a tápanyagtáblázat olvasáshoz, akkor szívesen megdobálnád bizonyos termékek gyártóit a saját mocskukkal, hiszen rengeteg olyan diétásnak nevezett-már elnézést-szar kerül piacra, aminek semmi köze se a diétához, se az egészséghez. Csak egy példát nézzünk, hogy rövidre fogjam-az előzőleg már emíltett cukrozott müzlik mellett-a jó öreg gyümölcsjoghurtok. A laikus azt hiszi milyen jó, gyümölcs is-ami ugye rendkivül egészséges-joghurt is, ami ugye tejből van, az pedig maga a kalcium és fehérje forrás-mer fehér ugye-és valahol azt is hallotta, hogy a fehérje jó az izomépüléshez, szóval minden remek, ráadásul még “low fat” is az adott joghurt, hát vásároljunk be belőle alaposan és nyomassuk azt éjjel-nappal. Megoldás: ha már joghurt, én csak a zsírszegény görög joghurtot ajánlanám. Ebben még viszonylag tolerálható mennyiségű cukor van (általában 4g/100g, ellentétben egy gyümölcsjoghurttal ami lehet akár 10-30g/100g is) és tényleg zsírszegény. Igyekezzünk olyat választani, amiben nincs túl sok “szemét” (E-s számok) az összetevők között. Ha light terméket választanánk mindig nézzük meg a tápanyagtáblázatot, mert sok ilyen terméknél a kevés zsír ellensúlyozására iszonyú mennyiségű cukrot használnak, tehát lehet, hogy jobban járunk a kicsit zsírosabb, de kevesebb cukrot tartalmazó “normál” ételekkel, és ezek pénztárcakímélőbbek is. 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!